وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در پاییز ۱۴۰۱ بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرد رشد بخش صنعت ۱۱.۶ درصد بوده در حالی ‌که از سال ۱۳۹۶ به بعد، این بخش چنین رشدی را به خود ندیده بود و به مدت ۵ تا ۶ سال تولید صنعتی در کشور افت داشت.

رشد ۱۱.۶ درصدی صنعت در سال ۱۴۰۱

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ سیدرضا فاطمی امین تصریح کرد: وضعیت تولید و صنعت در کشور امیدوارکننده شده و نسبت به قبل شرایط بهتری دارد.

وی ادامه داد: رشد بخش صنعت در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱، هشت درصد بوده که این میزان بیش از ۲ برابر رشد کل اقتصاد کشور است.

وزیر صمت گفت: در واقع رشد اقتصاد کشور در مدت مذکور ۳.۷ درصد بود و این موضوع از این جهت قابل اهمیت است که بخش صنعت پیشران اقتصاد کشور بوده و نویدبخش حرکت و رشد در همه بخش‌های اقتصادی است.

وی افزود: رشد بخش معدن در تابستان ۱۴۰۰ منفی نیم درصد بود در حالی که رشد بخش معدن در پاییز سال ۱۴۰۱ به ۲ درصد رسید. همچنین در پاییز ۱۴۰۱ سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات ۲۸ درصد افزایش داشت که در ۱۰ سال گذشته بی‌نظیر بوده است و در ۹ ماهه سال گذشته رشد سرمایه‌گذاری در بخش ماشین‌آلات ۲۰ درصد بوده است.

فاطمی امین، وضعیت تولید صنعتی و معدنی در سال ۱۴۰۱ را فزاینده دانست و عنوان کرد: بسیاری از واحدهای صنعتی در سال گذشته رشد تولید داشته‌اند و بسیاری از واحدهای تعطیل، احیا شدند.

فاطمی امین افزود: رشد تولید نشان‌دهنده رونق است و خوشبختانه اشتغال صنعتی در پاییز سال ۱۴۰۱ به بیش از ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید که عددی قابل توجه به شمار می‌رود.

وی گفت: اکتشاف در محدوده‌های معدنی با رشد قابل توجهی همراه بوده است به طوری که صدور مجوزهای زیست‌محیطی و منابع طبیعی برای اکتشافات معدنی در کل کشور از ۷ درصد سال ۱۴۰۰ به ۳۰ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =