شاخص های زیست محیطی آمریکا هر چند از بافت جهانی آن مانند پدیده عالم گیر گرم شدن کره زمین جدا نیست اما فرماندار کالیفرنیا روز دوشنبه آماده باش گسترده ای را برای مقابله با خشکسالی در ۴۱ ایالت از مجموع ۵۳ ایالت این کشور اعلام کرد.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رسانه های آمریکایی، به دنبال بالا رفتن درجه حرارت دما در دو ماه می و آوریل سال جاری (فروردین و اردیبهشت ) فرماندار ایالت کالیفرنیا آماده باش خشکسالی داد.

گاوین نیوسوم از شورای آب های ایالت کالیفرنیا خواست تدبیری برای خشکسالی با آزادسازی منابع ذخیره آب یا روش های دیگر بیندیشند.

نیوسوم اگر چه خشکسالی بی سابقه این ایالت کلیدی آمریکا را تا حدودی به تغییرات جهانی آب و هوا مانند گرم شدن کره زمین نسبت داد اما جمعیت ها و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی آمریکا این وضعیت را تا حد زیادی ناشی از سوء مدیریت و اولویت های اشتباه کشاورزی و آبخیزداری آمریکا دانستند.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا

«نجات سالمون» یک جمعیت زیست محیطی آمریکا است که از نیوسوم فرماندار ایالت کالیفرنیا به شدت انتقاد کرده و او را  متهم به دنبال کردن اولویت های غلط زراعی تجاری به جای نجات محیط زیست کرده است.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا
ریجینا چیچیزولا مدیر سیاست های جمعیت نجات سالمون

ریجینا چیچیزولا مدیر سیاست های جمعیت نجات سالمون می گوید: سوء مدیریت آب در خشکسالی های اخیر به  مرگ ۹۰ درصد از ماهی های سالمون و افزایش گلوگیر جلبک های سمی در آب های شهری منجر شده است.

وی افزود: رژیم حقوق آب ها در کالیفرنیا قدیمی است و باعث خشک شدن شهرها و زیست بوم ما شده است.

فرماندار ایالت کالیفرنیا در ماه آوریل وضعیت فوق العاده خشکسالی در دو استان شمالی این ایالت اعلام کرد در زمانی که میانگین بارش برف در این ایالت ۴۰ درصد پایین تر از میانگین بارش ها در سطح کشور بود .این معضل با درک وضعیت تامین آب کالیفرنیا جدی می شود زیرا این ایالت متکی بر آب شدن برف ها برای تامین آب و پر شدن مخازن است.

به گفته پژوهشگران، یک خشکسالی بزرگ - یا ابَرخشکسالی - شبیه به بدترین خشکسالی ثبت شده غرب آمریکا در تاریخ ، مدت هاست که آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

بی بی سی در گزارشی به نقل از کارشناسان افزود: این ابَرخشکسالی پدیده‌ای است که به طور طبیعی بروز می‌کند و از سال ۲۰۰۰ شروع شده و هنوز ادامه دارد.

پژوهشگران از کجا وقوع ابَرخشکسالی را تشخیص می‌دهند؟

کلید تشخیص در تحقیقات جدید بررسی حلقه‌های تنه درختان است که از روی آن‌ها می‌توان از میزان رطوبت خاک طی ۱۲۰۰ سال گذشته مطلع شد.

گروه تحقیقاتی این طرح توانسته به شواهد مختلفی دست یابد از جمله تنه درختانی که در قرون وسطی در بستر رودخانه‌های پر آب رشد کردند، زیستگاه اقوام بومی که در اوج خشکسالی قرن سیزدهم متروک ماندند و همچنین رسوبات دریاچه‌ها که بازگو کننده افزایش تعداد و شدت آتش سوزی‌های جنگلی در دوره‌های خشکسالی است.

پژوهشگران این طرح دریافته‌اند که رطوبت زمین بین سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۸ در مقایسه با بدترین دوره‌های نوزده ساله خشکسالی در گذشته به مراتب کمتر بوده و نشان می‌دهد که ابرخشکسالی کنونی از سه دوره ابرخشکسالی در گذشته شدیدتر است.

پارک ویلیام، پژوهشگر دانشگاه کلمبیا در نیویورک و از مولفان این گزارش می‌گوید: دو دهه اول این خشکسالی به دو دهه اول تمامی ابرخشکسالی‌های قبلی شباهت کامل داشته است اما واقعیت این است که شباهت آن به بدترین دو دهه  ابرخشکسالی در تاریخ بیشتر است.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا
کاهش شدید سطح آب دریاچه مید در طول خشکسالی اخیر

بنجامین کوک، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله و از پژوهشگران پاره وقت دانشگاه کلمبیا و سازمان فضایی آمریکا (ناسا) می‌گوید: مهم نیست اگر خشکسالی کنونی بدترین خشکسالی تا کنون باشد، آنچه که اهمیت دارد این است که تغییرات آب و هوا آن را بدتر از آن چیزی کرده که طبیعتا باید باشد."

در همین حال، نشریه ایندیپندنت گزارش داد که با توجه به اینکه برخی  مناطق غربی ایالات‌متحده، خشک‌ترین زمستان خود در تاریخ این کشور را پشت سر گذاشته‌اند، انتظار می‌رود در تابستان، بار دیگر در بیشه‌های غرب این کشور، آتش‌سوزی رخ دهد.

به گزارش نشریه «سان فرانسیسکو کرانیکِل»، در واقع دانشمندان از هم‌اکنون درباره افزایش خطر آتش‌سوزی در سال ۲۰۲۱ در مناطقی از جمله کالیفرنیا و دیگر نواحی غرب آمریکا، هشدار داده‌اند.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا

مناطقی که آتش‌سوزی‌های طبیعی در آن‌ها معمول است، پس از زمستانی خشک، بیشتر در معرض این مسئله قرار می‌گیرند و گزارش شده است که زمستان گذشته، سومین زمستان خشک در تاریخ ایالات متحده بوده است.

دانشمندان می‌گویند زمستانی که آمریکا پشت سر گذاشت، کم‌آب‌ترین زمستان در یک هزار و ۲۰۰ سال گذشته بوده است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس، به نقل از مطالعات اداره نظارت بر خشکسالی آمریکا و دیگر دانشمندان، اعلام کرده است که غرب آمریکا، منطقه‌ای در خط مقدم مبارزه با افزایش دمای جهان و در لبه پرتگاه یک «خشکسالی عظیم»، است.

به نظر می‌رسد عصر به اصطلاح «خشکسالی عظیم»، که عواقب آن به‌ تازگی آغاز و مشاهده شده، از دو هزار سال پیش شروع شده باشد که نقطه اوج آن، خشکسالی حاد و آتش‌سوزی‌های بیشه‌ای است.

بنا به آمار اداره ملی هوا و اقیانوس آمریکا (ان‌.او.ای‌.ای.)، این عصر، عامل دو خشکسالی عمده سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۳ بوده است؛ اما آمار موجود در مورد سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بیشتر نگران‌کننده است و نشان می‌دهد که حدود ۲۰ درصد کشور آمریکا در چنگال «خشکسالی استثنایی» قرار دارد که از میزان خشکسالی در ۲۰ سال اخیر، به مراتب بیشتر است.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا

کریگ کلمنتس، استاد تنها مرکزی در کالیفرنیا که به معضل آتش‌سوزی‌های طبیعی اختصاص دارد، به نشریه «کرانیکل» گفته است که «فقدان بارندگی در این فصل، به شدت بر میزان رطوبت زمین» تاثیر گذاشته و آن را مستعد آتش سوزی کرده است

اداره نظارت بر خشکسالی آمریکا اعلام کرده است حدود ۶۰ درصد ایالات غربی این کشور ، هم‌اکنون در شرایط خشکسالی مفرط و استثنایی قرار دارد. منابع آب منطقه نیز تنها با نیمی از ظرفیت خود عمل می‌کنند. این شرایط، به دنبال باران کم در تابستان و زمستان و فقدان برف پس از آتش‌سوزی‌های طبیعی در کالیفرنیا به وجود آمده و دمای هوا، چهار تا ۱۵ درجه از حد متوسط ایالات غربی بالاتر بوده است.

رسوب جلبک های سمی در رگ های کالیفرنیا
تجمع جمعیت زیست محیطی «نجات سالمون» آمریکا در ایالت کالیفرنیا در اعتراض به سوء مدیریت منابع آب 

دانشمندان احتمال می‌دهند این شرایط که خروج از زمستان‌ها و تابستان‌های خشک در آن نواحی را غیرممکن می‌کند، به خشکسالی دائمی در برخی خطه‌های غرب آمریکا منجر شود.

دلایل این «خشکسالی عظیم»، دوچندان است؛ افزایش دمای کره زمین به دلیل فعالیت‌های انسانی و پدیده «لا نینیا» در کوتاه‌مدت که در آن، جریان آب سردتر اقیانوس آرام از ایجاد رطوبت جلوگیری می‌کند.

کلمنتس در اشاره به شرایط جاری می‌گوید: «مشکل می‌توان گفت که اوضاع وخیم تر خواهد شد یا نه، اما می‌تواند شبیه به آن باشد. اگر گرفتار صاعقه نشویم، وضعمان بهتر خواهد بود.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.