اخبار کار و اشتغال

 • تایید مصوبه حق مسکن کارگران، تشریفاتی است

  تایید مصوبه حق مسکن کارگران، تشریفاتی است

  حمید حاج اسماعیلی کارشناس ارشد بازار کار با اشاره به اینکه کاهش حق مسکن، رویه معمولی نبود، گفت: افزایش حق مسکن در یک مذاکرات سه‌جانبه بین نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران انجام می‌شود که مجموع حداقل حقوق کارگران…

 • افزایش حقوق کارمندان به کجا رسید؟

  افزایش حقوق کارمندان به کجا رسید؟

  در روزهای اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در صحبت‌هایی جداگانه، احتمال افزایش حقوق کارکنان دولت را به شیوه‌هایی متفاوت تایید کرده‌اند.

 • به ازای هر نفر شاغل؛ ۲.۶ غیرشاغل

  به ازای هر نفر شاغل؛ ۲.۶ غیرشاغل

  در حالیکه نرخ مشارکت زنان در بهار ۱۴۰۱ نسبت به بهار ۱۴۰۰ افزایش و نرخ مشارکت مردان کاهش یافته، بررسی تعداد شاغلان کشور نشان می‌دهد در بهار ۱۴۰۱ از جمعیت ۶۳ میلیون و ۵۱۹ هزار نفری ۱۵ ساله و بیشتر، تنها ۲۳ میلیون…

 • تغییر ترکیب جمعیت کشور با افزایش تعداد زنان و شهرنشینی

  تغییر ترکیب جمعیت کشور با افزایش تعداد زنان و شهرنشینی

  در حالی‌که جمعیت ایران در سال ۱۴۰۱ برابر ۸۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد این میزان در سال ۱۴۱۵ به حدود ۹۱.۵ میلیون نفر خواهد رسید، به طوری که از فاصله میان تعداد مردان و زنان کاسته خواهد شد.

 • کاهش سهم حق بیمه از درآمدهای تامین اجتماعی

  کاهش سهم حق بیمه از درآمدهای تامین اجتماعی

  در حالیکه دو میلیون و ۸۵۰ هزار نفر به تعداد بیمه شدگان افزوده شده، در ابتدای دهه ۹۰ سهم حق بیمه از درآمدهای سازمان تأمین اجتماعی ۸۷ درصد بود اما این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۵۷ درصد کاهش یافته است.

 • شفافیت پرداخت؛ راه‌حل رفع تبعیض دستمزدی

  ۱۸ سپتامبر؛ روز جهانی دستمزد برابر/

  شفافیت پرداخت؛ راه‌حل رفع تبعیض دستمزدی

  اختلاف دستمزد زنان و مردان شاغل در مشاغل مشابه، از دغدغه‌های مهم زنان در اکثر کشورهای جهان است. در سال‌های اخیر، بسیاری از کشورها، گام‌هایی در راستای رفع تبعیض دستمزدی برداشته‌اند که از جمله آنها، شفافیت پرداخت‌ها…

 • افزایش کار مفید به جای افزایش ساعات کاری

  افزایش کار مفید به جای افزایش ساعات کاری

  در حالیکه ساعات کاری در ایران نسبت به قریب به اتفاق کشورها بیشتر است، کماکان بر کم بودن ساعت کاری و زیاد بودن تعطیلات تاکید می‌شود، در حالی که حلقه مفقوده در ایران، بهره‌وری و کار مفید است.

 • اخراج کارگر بدون بازگشت به کار چگونه امکان دارد؟

  اخراج کارگر بدون بازگشت به کار چگونه امکان دارد؟

  اخراج کارگر در برخی موارد، بدون حق بازگشت به کار است به طوری که کارگر نمی‌تواند تقاضای بازگشت به کار را داشته باشد، این در حالی است که اگر کارفرما بدون دلیل موجه، کارگر را اخراج کند کارگر می‌تواند تقاضای بازگشت…

 • ایندین بانک هند؛ همیار مهارتی کارآفرینان جوان

  بانک‌های کارآفرینی دنیا/ ۱۶

  ایندین بانک هند؛ همیار مهارتی کارآفرینان جوان

  حمایت‌های ایندین بانک از کارآفرینان جوان بر این باور مقامات آن استوار است که برای تاب آوری در دنیای واکا (VUCA)، کارآفرینان باید به چهار اصل اعتماد به نفس، تعهد، مهارت ارتباط و پایبندی به فرهنگ آراسته شوند.

 • کارآفرین باشیم یا ارزش‌آفرین؟

  کارآفرین باشیم یا ارزش‌آفرین؟

  کارآفرینی با همه محاسن و امتیازاتی که دارد با ارزش‌آفرینی متفاوت است، ارزش‌آفرین می‌تواند کارآفرین نیز باشد اما هر کارآفرینی، لزوما ارزش‌آفرین نیست.

 • صدای توانمندان خاص؛ حامی کارآفرینان توان یاب

  برترین استارتاپ‌های دنیا/ ۸۱

  صدای توانمندان خاص؛ حامی کارآفرینان توان یاب

  برخی توان یابان با روحیه خاص و اراده‌ای آهنین، نه تنها در جهت رفع وابستگی خود گام بر می‌دارند، بلکه سایر توان یابان را نیز به تحرک و پویایی وا می‌دارند.

 • فریلنسرها؛ کارآفرینان اقتصاد گیگ

  فریلنسرها؛ کارآفرینان اقتصاد گیگ

  اقتصاد دیجیتال در حال هدایت بازار کسب و کار به سمتی است که شاید تا چند سال آینده، تعداد افرادی که به کسب درآمد از طریق فریلنسینگ تمایل دارند به شدت افزایش یابد.

 • کمترین و بیشترین اشتغال تاییدشده در کدام استان‌ها بود؟

  کمترین و بیشترین اشتغال تاییدشده در کدام استان‌ها بود؟

  نتایج نظارت‌های سامانه رصد اشتغال کشور نشان می‌دهد که استان‌های کرمانشاه، خراسان جنوبی و سمنان، بالاترین و استان‌های اصفهان، قزوین و لرستان، کمترین میزان اشتغال تاییدشده را در ۵ ماهه نخست ۱۴۰۱ داشته‌اند.

 • اصلاح حقوق بازنشستگان در همین هفته

  اصلاح حقوق بازنشستگان در همین هفته

  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد که اصلاح ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان از همین هفته اعمال خواهد شد.

 • چشم‌انداز جهانی مدیریت صحیح آب کشاورزی

  چشم‌انداز جهانی مدیریت صحیح آب کشاورزی

  در سال‌های اخیر، با افزایش تنش‌های آبی ناشی از تغییرات اقلیمی، عبارت «آب؛ محور آبادانی» در حال رنگ باختن است و نگرانی‌های حاصل از خشکسالی و گرمایش زمین در حال افزایش است.

 • کارآفرینی؛ راه‌حل یا ضرورت اقتصاد؟

  کارآفرینی؛ راه‌حل یا ضرورت اقتصاد؟

  مجمع کارآفرینان ایران معتقد است امروز کارآفرینی و توسعه فعالیت‌های مرتبط با آن یک راهکار نیست، بلکه یک ضرورت برای اقتصاد ایران محسوب می‌شود و این مجمع برقراری نظام یکپارچه راهبردی در ترویج کارآفرینی و کاهش نرخ بیکاری…

 • دولت تلاش می‌کند حقوق‌ها را افزایش دهد

  دولت تلاش می‌کند حقوق‌ها را افزایش دهد

  معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: دولت تلاش می‌کند تا حدی که مقدور است، حقوق‌ها را افزایش دهد. منابع این اقدامات هم از افزایش فروش نفت و بازگشت پول آن، بازگشت بخشی از اموال بلوکه شده کشور و افزایش صادرات تامین می‌شود.

 • آیا بازنشستگان می‌توانند دوباره به کار بازگردند؟

  آیا بازنشستگان می‌توانند دوباره به کار بازگردند؟

  هزینه‌ها و مخارج خانواده‌ها اغلب باعث می‌شود بازنشستگان تامین اجتماعی، پس از بازنشستگی به فکر اشتغال مجدد باشند این در حالی است که اشتغال مجدد در برخی مواقع، حقوق و مستمری بازنشستگان را قطع می‌کند.

 • جنبش جهانی کارآفرینی اجتماعی

  جنبش جهانی کارآفرینی اجتماعی

  اتحادیه جهانی کارآفرین اجتماعی با مشارکت و همفکری بسیاری از کارآفرینان و سازمان‌ها به دنبال ایجاد اشتغال با هدف رفع معضلات و چالش‌هایی است که زندگی افراد بسیاری به ویژه در کشورهای فقیر را نشانه گرفته است.

 • نشانه‌های جدیت دولت سیزدهم در اشتغال‌زایی و رشد تولید

  نشانه‌های جدیت دولت سیزدهم در اشتغال‌زایی و رشد تولید

  اعطای تسهیلات اشتغال و تولید در سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته، عملا به پول پاشی انجامیده تا جایی که به هر چیزی شبیه شده بجز اشتغال‌زایی؛ اما این بار مکانیزم نظارت بر تسهیلات و همچنین جدیت دولت سیزدهم در تحقق اهداف…