اخبار کشاورزی

 • گزارش جالب از دلایل ایجاد گرد و غبار

  گزارش جالب از دلایل ایجاد گرد و غبار

  مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ایران دلایل ایجاد گردوغبار را تشریح کرد و به بررسی اتفاقات مربوط به این پدیده طی سال‌های گذشته پرداخت و اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۱ در محدوده دجله و فرات، مرتع و پوشش گیاهی…

 • چرا به خودکفایی در هندوانه و وابستگی در گندم رسیدیم؟

  چرا به خودکفایی در هندوانه و وابستگی در گندم رسیدیم؟

  در حالی که کشورهای جهان برای تامین گندم خود نگران هستند و جنگ روسیه و اوکراین بر این نگرانی افزوده و هند نیز مانع صادرات گندم خود شده، کشاورزی ما در سال‌های گذشته به شکلی بوده که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۰۲ هزار تُن…

 • برزیل صادرات شکر را ممنوع کرد

  پس‌لرزه‌ جنگ در بازارها/

  برزیل صادرات شکر را ممنوع کرد

  کارخانجات تولید شکر در برزیل به عنوان دومین تامین کننده شکر جهان، خط تولید اتانول را جایگزین خط تولید شکر کرده‌اند و نگرانی‌ها از افزایش قیمت‌ها را در بازار مواد غذایی برانگیختند.

 • هوش مصنوعی؛ میهمان مزارع

  پهپادهای کشاورز/

  هوش مصنوعی؛ میهمان مزارع

  تکنولوژی‌های دانش‌بنیان (اگریتِک) در بخش کشاورزی، از مولفه‌های اصلی در روند افزایش تولید، کاهش دورریزها و در نتیجه پیشگیری از گسترش فقر و گرسنگی به شمار می‌آیند.

 • تولید ویژه کارخانجات داخلی با حداکثر ظرفیت

  تولید ویژه کارخانجات داخلی با حداکثر ظرفیت

  مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در تامین و عرضه کالاهای اساسی مشکلی نداریم و کارخانجات مدام در حال ارسال بار به شبکه‌های توزیع هستند.

 • طرح‌های خلاقانه "کشاورزی حفاظتی" حمایت می‌شوند

  طرح‌های خلاقانه "کشاورزی حفاظتی" حمایت می‌شوند

  جلوگیری از تخریب منابع خاک، کمبود منابع آب و بالا رفتن دمای زمین؛ ۳ عاملی است که باعث شده تا معاونت علمی فناوری رئیس جمهور، حمایت ویژه از "کشاورزی حفاظتی" را در دستور کار خود قرار دهد.

 • قیمت انواع محصولات لبنی از امروز

  قیمت انواع محصولات لبنی از امروز

  دبیر انجمن صنایع لبنی قیمت‌های جدید انواع لبنیات را اعلام و افزود: صنایع لبنی می‌توانند از امروز نرخ‌های جدید را بر روی محصولات خود درج کنند.

 • طرح مدیریت هوشمند آب ارائه کنید، حمایت شوید

  طرح مدیریت هوشمند آب ارائه کنید، حمایت شوید

  معاونت علمی فناوری رئیس جمهور از طرح‌های فناورانه و نوآورانه در زمینه آبیاری هوشمند و مدیریت منابع آب حمایت ویژه به عمل می‌آورد.

 • گام جدید برای تولید ۹ میلیون تُن گندم

  کشت قراردادی و نظارت بر تحویل/

  گام جدید برای تولید ۹ میلیون تُن گندم

  در حالی که در سه دهه اخیر بیش از ۹۶ میلیون تُن گندم وارد کشور شده و میزان آن در سال گذشته به بیش از ۷ میلیون تُن رسید، مجری طرح خودکفایی گندم وزارت کشاورزی اعلام کرد که با کشت قراردادی دو میلیون هکتار از گندمزارهای…

 • فراخوان جهانی برای خروج از بحران امنیت غذایی

  فراخوان جهانی برای خروج از بحران امنیت غذایی

  برآیند سخنان مقامات و سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد با خروج اوکراین از زنجیره جهانی تامین غلات، وقوع پیش‌بینی‌های هشدار آمیز نهادهای مسئول درباره افزایش فقر و گرسنگی و پیامدهای ناشی از آن، اجتناب ناپذیر است.

 • دو ماه واریز جبرانی قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

  دو ماه واریز جبرانی قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

  وزیر کشاورزی اعلام کرد: پیش از حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمت برخی اقلام، دو ماه واریز جبرانی برای مردم انجام خواهد شد.

 • توزیع یارانه‌ها عادلانه می‌شود

  وزیر کشاورزی؛

  توزیع یارانه‌ها عادلانه می‌شود

  وزیر جهاد کشاورزی از اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی خبر داد و در جمع نمایندگان مجلس، گفت: برای تامین کالاهای اساسی، ابتدا یارانه نقدی اختصاص می‌یابد و در آینده طرح توزیع کالا برگ در دستور کار قرار می‌گیرد.

 • ۲۲.۸ میلیارد دلار گندم وارد کشور شد

  ۲۲.۸ میلیارد دلار گندم وارد کشور شد

  سخنگوی گمرک با اعلام واردات ۹۶.۴ میلیون تُن گندم به کشور در سه دهه اخیر، میزان واردات گندم در سال گذشته را نیز ۷ میلیون و ۷۵ هزار تُن اعلام کرد.

 • صدور کارت یارانه نان کذب است

  صدور کارت یارانه نان کذب است

  مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: صدور کارت یارانه نان، شایعه پراکنی رسانه‌های معاند و از اساس کذب است.

 • کاهش تولید گندم تا افزایش قیمت آرد

  کاهش تولید گندم تا افزایش قیمت آرد

  در حالی که افزایش قیمت آرد و نان در ایران و همچنین قاچاق کالاهای یارانه‌ای مانند آرد بحث‌برانگیز شده، روسیه و اوکراین به عنوان مهم‌ترین صادرکنندگان گندم، درگیر جنگ با یکدیگر هستند و ایران نیز از خودکفایی در تولید…

 • طراحی بسته حمایتی حذف یارانه آرد

  طراحی بسته حمایتی حذف یارانه آرد

  وزیر جهاد کشاورزی از ارائه بسته حمایتی و جبرانی حذف یارانه آرد به مردم خبر داد و گفت: میزان آن در ستاد هدفمندی یارانه‌ها تعیین می‌شود.

 • یارانه افزایش قیمت آرد پرداخت می‌شود

  یارانه افزایش قیمت آرد پرداخت می‌شود

  وزیر جهاد کشاورزی از کسری شدید مواد غذایی در جهان خبر داد و افزود: هزینه تحمیل شده به مردم بابت افزایش قیمت آرد در قالب یارانه به مردم پرداخت خواهد شد.

 • دلیل ممنوعیت صادرات ۴ محصول کشاورزی

  دلیل ممنوعیت صادرات ۴ محصول کشاورزی

  در حالی که در سال گذشته، برخی محصولات کشاورزی مانند فلفل، کیوی و سیب زمینی پس از صادرات به کشورهای همسایه، مرجوع شده بودند، امسال وزارت جهاد کشاورزی، صادرات سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و بادمجان را ممنوع اعلام کرد.

 • دانش‌بنیان‌ها راه عبور از بحران‌های کشاورزی

  دانش‌بنیان‌ها راه عبور از بحران‌های کشاورزی

  اهمیت موضوعاتی مانند امنیت غذایی، تراز تجاری و صادرات محصولات کشاورزی و اشتغال باعث می‌شود که ورود و نفوذ دانش بنیان‌ها به حوزه کشاورزی جزو اولویت‌ها در سال "تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین" قرار بگیرد، بالاخص اینکه…

 • گرد و غبار چگونه به کشاورزی آسیب می‌زند؟

  گرد و غبار چگونه به کشاورزی آسیب می‌زند؟

  پدیده گرد و غبار به غیر از آسیب به سلامت مردم، آسیب‌های زیادی به بخش کشاورزی وارد می‌کند و علاوه بر فراهم شدن زمینه خشکی گیاهان و نابودی درختان، باعث بروز بیماری‌ها و همچنین بهم خوردن توازن آفت‌های کشاورزی و حشرات…